Épületfeltüntetés
A változás bejelentésére a tulajdonost az ingatlan-nyilvántartási törvény kötelezi, de erre az önkormányzat is felhívja a figyelmet a használatbavételi engedélyben.
Kitűzés
Kitűzésnek egy objektum, például telek vagy épület jellemző pontjainak a terepen történő megjelölését nevezzük. A telekhatár kitűzése az ingatlan-nyilvántartási térképen szereplő töréspontjainak
a helyszínen való megjelölését jelenti. A megjelölés legtöbbször karóval hilty-vel vagy spray-el történik.
Egy telekhatár kitűzése előtt 10 nappal, a szomszédokat ki kell értesíteni, hogy meg tudjanak jelenni a kitűzés tervezett időpontjában. Ha nem jelennek meg, a kitűzést részükről elfogadottnak tekintjük. Amennyiben megjelennek és nem fogadják el a kitűzött határpontokat, úgy lehetőségük van a helyszínen észrevételeiket jegyzőkönyvezni, mely az esetleges birtokvitánál a kitűzési vázrajzzal együtt benyújtható a területileg illetékes jegyzőhöz.
A kitűzési vázrajz tartalmazza az adatszolgáltatás megvásárlása kori jogerős ingatlan-nyilvántartási térképet az érintett helyrajzi számról és a környezetéről, továbbá a nyilvántartási térkép, és a helyszíni használat közötti eltérést mind rajzilag ábrázolva, mind pedig négyzetméteresen kimutatva.
Telekalakítás
2010. január 01-től a 338/2006 (XII. 23.) Kormány rendelet módosítása értelmében a Kormány építésügyi hatóságként az épített környezet alakításáról és védelméről szóló törvény szerinti telekalakítás eljárásokban - a műemléki védettség alatt álló és a katonai célú ingatlanok kivételével - első fokon a körzeti földhivatalt, másodfokon a megyei földhivatalt jelöli ki.
A telekalakítási eljárás kérelemre induló eljárás. A kérelem (/telekalakítási_engedélyezési_eljárás_megindítása.pdf) letölthető. A kérelem tartalma szerint a telekalakítási eljárás típusai a következők:
- telekalakítási engedélyezési eljárás,
- egyesített telekalakítási eljárás.
- a telekalakítás engedélyezésére és
- a telekalakítási engedély jogerőre emelkedését követően a telek adataiban, továbbá a bejegyzett jogok és feljegyzett tények vonatkozásában a telekalakítással bekövetkező változásnak az ingatlan-nyilvántartásban történő átvezetésére (változásátvezetési eljárás) irányuló eljárás indul meg.
- a telekalakítással érintett bármelyik telek bármelyik tulajdonosa,
- közös tulajdonban álló telek esetén bármelyik tulajdonostárs,
- aki a telekalakítással érintett földrészlet tekintetében tulajdoni igényt érvényesít,
- az elbirtoklás megállapítása iránt polgári peres eljárást kezdeményező,
- ha a telekalakítás során legalább nyolc új építési telek keletkezik, a tulajdonostársaknak a telek területnagyság szerinti többsége,
- az a személy, aki a telekalakításról a tulajdonossal írásban megállapodott.
- telekcsoport újraosztása,
- telekfelosztás,
- telekegyesítés,
- telek-határrendezés.
Tények, jogok bejegyzése
A földrészletre vonatkozó telki szolgalmi jogok, vagy földhasználati jogok ingatlannyilvántartási bejegyzéséhez vázrajzot kell készíttetni. A vázrajz hosszú vastag szaggatott vonallal
tartalmazza az érintett területrész határát. Az egyes területeket római
számokkal jelöli, és feltünteti azok területét, és azt, hogy az adott
területre kit és milyen jog illet meg.
Főbb típusai az osztatlan közös tulajdonban lévő ingatlanra vonatkozó
több kezelői jog, vagyonkezelői jog, villamos berendezések elhelyezését
biztosító használati jog, vezetékjog, vízvezetési és bányaszolgalmi jog
bejegyzésével kapcsolatos változási vázrajzok.
- Út szolgalmi jog
- Vezeték jog
- Elhelyezési szolgalmi jog